Rozwód a unieważnienie umowy kredytu CHF

Rozwód a unieważnienie umowy kredytu CHF

Rozwód a unieważnienie umowy kredytu CHF 640 640 Olga Łuczyńska

Po pierwsze, orzeczenie rozwodu między małżonkami nie ma wpływu na odpowiedzialność współkredytobiorców za kredyt ( w tym frankowy). Byli małżonkowie są nadal solidarnymi dłużnikami banku.

Istnieje możliwość przepisania kredytu hipotecznego po rozwodzie na jednego małżonka. W takim przypadku, były małżonek, który przejął kredyt może wystąpić samodzielnie z powództwem o unieważnienie umowy kredytu przeciwko bankowi. Przepisanie kredytu nie jest trudną procedurą, ale wymaga zgody banku oraz wykreślenia współkredytobiorcy. Banki często nie widzą dla siebie interesu, aby zobowiązanie było spłacane przez jednego kredytobiorcę, zwłaszcza gdy nie ma on odpowiedniej zdolności kredytowej i w konsekwencji nie wyrażają zgody na przepisanie kredytu. 

W przypadku braku zgody banku na przepisanie kredytu, małżonkowie bardzo często w sposób nieformalny ustalają zasady rozliczenia kredytu, poprzez dokonywanie spłat rat  przez małżonka, który przejmuje nieruchomość. W tej sytuacji, duże znaczenie na przebieg postępowania ma okoliczność relacji w jakiej pozostają. 

W modelowym przykładzie, byli małżonkowie wspólnie pozywają bank o ustalenie nieważności umowy kredytu oraz o zapłatę. Ustalenie unieważnienia umowy w sentencji wyroku uprawnia m.in. do wykreślenia hipoteki banku z księgi wieczystej nieruchomości. 

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy byli małżonkowie pozostają w konflikcie a jeden z nich nie chce pozywać banku. Mimo takiej sytuacji, od toksycznego kredytu można się uwolnić. Co prawda, sprzeciw jednego z kredytobiorców może utrudnić uzyskanie w sentencji wyroku unieważnienia kredytu, gdyż w przypadku roszczenia o unieważnienie umowy istnieje tzw. współuczestnictwo konieczne. 

Aby nie narażać się na oddalenie powództwa, ze względu na brak współpracy ze strony byłego małżonka, formułowane jest roszczenie o zapłatę. Nie żądamy w takiej sytuacji ustalenia nieważności umowy w sentencji wyroku, a jedynie zapłaty od banku określonej kwoty. Kredytobiorca może dochodzić zwrotu połowy wpłaconych przed rozwodem rat, a po rozwodzie – zwrotu wszystkich wpłaconych przez siebie kwot. Sąd zasądzi na rzecz kredytobiorcy dochodzoną kwotę, a w uzasadnieniu wyroku wskaże na nieważność umowy frankowej.

Jak widać, rozwód nie jest przeszkodą do unieważnienia umowy kredytu, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. 

Jeżeli masz pytanie lub potrzebujesz konsultacji prawnej – zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu: + 48 506 751 100.